טיפול בדלקות ונסיגות חניכיים

טיפול בדלקות ונסיגות חניכיים.

יותר מ- 30% מכלל האוכלוסייה הבוגרת בישראל (מעל גיל 30) ומעל 50% מהמבוגרים מעל גיל 55 סובלים מצורה מסוימת של מחלת חניכיים הגורמת להרס של העצם התומכת בשיניים.

למה לטפל בחניכיים בעידן המודרני של שתלים? למה לא שתלים וזהו?

אנחנו מאמינים שכל דבר שהגוף שלנו קיבל באופן טבעי (במקרה שלנו מדובר על השיניים) – זה הדבר הכי נכון והכי טוב. כל תחליף מלאכותי לא יכול להחליף את הטבעי במאה אחוז, במקרה הטוב זה יכול להיות חלקי. לכן אנחנו עושים את כל המאמצים כדי להציל את השיניים, והשיניים נמצאות בתוך העצם ועטופות בחניכיים. דלקת חניכיים היא מחלה נפוצה של החניכיים והעצם. כשלושה מכל ארבעה אנשים סובלים ממחלת חניכיים במהלך חייהם. מחלות חניכיים הן קבוצת מחלות הפוגעות במנגנון התמיכה של השן  וכתוצאה מכך עלולה להתרופף אחיזת השיניים בעצם עד למצב של אובדן השיניים. ואז צריך לחפש כל מיני פתרונות: במצב הטוב – שתלים וכתרים על גבי שתלים וכל מיני ניתוחים והשתלות עצם, ובמצב הפחות טוב – תותבות.

השפעות

מחקרים הראו שדלקות חניכיים, מלבד נסיגת החניכיים ואובדן השן, עלולות גם להוביל להסתיידות של כלי דם, מחלות לב, שבץ מוחי, הרעה של מחלת הסוכרת, דלקות ריאה ואף, לידה מוקדמת, ירידה במדדי פוריות הגבר.

הגורמים המשפיעים על בריאות החניכיים.

מתח נפשי

הקשר בין מתח נפשי למחלות שונות כמו יתר לחץ דם וסרטן כבר הוכח. באחרונה נמצא כי מתח נפשי מתמשך הוא גורם סיכון גם למחלות פריודונטיות. מתח זה גורם לירידה ביכולת של המערכת החיסונית  להתמודד עם זיהומים, חריקת שיניים ושחיקתן וירידה ברמת השמירה על היגיינת הפה.

שינויים הורמונאליים

ההשפעה של השינויים ההורמונאליים בזמן ההיריון, ובעיקר העלייה ברמת הפרוגסטרון, גורמת נפיחות ודימום יתר מהחניכיים. מומלץ לנשים שמתכננות להיריון לטפל בדלקות  החניכיים . גם לקיחת גלולות למניעת הריון , המכילות את ההורמונים האלה, עלולה להביא לשינויים ברמתם של דלקת החניכיים. יש גם קשר בין מחלה פריאודונטלית מתקדמת ובין לידה מוקדמת ומשקל לידה נמוך של התינוק. התופעה קשורה בנוכחות של חומרים המופרשים למחזור הדם על ידי החיידקים הנמצאים בכיסי החניכיים. חומרים אלה משפיעים על הרחם ועל תהליך הלידה.

סוכרת

מחלת הסוכרת נגרמת כתוצאה מליקוי במערכת של בקרת הסוכר בגוף וברמות הורמון האינסולין בדם. מחלה זו גורמת שינויים בכלי דם, פגיעה זו מביא לסיכון גבוה יותר ללקות במחלות חניכיים.

עישון

משפיע על הופעת מחלות החניכיים ומזרז את התקדמותן. הניקוטין ומגוון רחב של חומרים כימיים הנשאפים בזמן העישון עושים את נוכחות החיידקים על החניכיים הרסנית במיוחד. העישון מביא להקטנה של  זרימת הדם בחניכיים ובכך מצמצם את אספקת החמצן וחומרי ההזנה לתאים. אנחנו מטפלים בדלקות חניכיים קודם כל בשיטות קונבנציונליות ללא ניתוח עם הצלחות גבוהות, במידה ויש צורך מוסיפים טיפולים כירורגיים ואסטטיים.

נטייה גנטית

ע"פי הערכה לכ- 30% מהאוכלוסייה יש נטייה למחלות חניכיים וסיכוייהם לחלות גדולים יותר מאשר באוכלוסייה הרגילה. אבל לא כל  בעלי הנטייה הגנטית חייבים לחלות במחלה, מכיוון שיש צורך גם בגורם המקומי – הרובד הדנטאלי. צירוף של שני הגורמים האלה או שילוב בגורם נוסף (לדוגמה, עישון) יובילו למחלת חניכיים הרסנית.

מחלות אחרות

מצבים גופניים או מחלות – איידס, סרטן, תסמונת דאון, ירידה בכדוריות הדם הלבנות עקב טיפול תרופתי, אוסטיאופורוזיס וכו', וגם תרופות שמקבלים אותם באופן קבוע משפיעות על החניכיים.

הטיפול בדלקות ונסיגת חניכיים אצלנו:

בשלב הראשון  הבחנה נכונה ע"י רופא השיניים, היגיינת הפה נכונה בעזרת שיננית, צחצוח נכון, וטיפול תחזוקה תקופתי אצל שיננית.

כל עוד דלקת החניכיים אינה בשלבים מתקדמים, הטיפול מבוסס בעיקרו על קרצוף רובד השן ממשטח השן (החלקת שטח על פני שורש השן  – הקצעת שורשים).

 

שימוש בתרופות מקומיות:

היום קיימת אפשרות לשלב בטיפול הפריודונטלי גם טיפול הזרקות בחניכיים ע"י חומר טבעי הומיאופתי כאשר הכיס מגיע לעומק של עד 5 מ"מ. טיפול פריאודונטלי מתבצע ע"י שימוש בתרופות שמוחדרות אל תוך הכיס לאחר ניקויו, באמצעות תכשיר אנטיספטי המותאם לכיס החניכיים. התכשיר משחרר את החומר הפעיל במשך 10 ימים וכך מחסל ביעילות את החיידקים בכיס. במקרים בהם המחלה בשלבים מתקדמים (עומק של הכיס יותר מ 5 מ"מ), רופא השיניים מסיר את הבקטריה משורש השן באמצעות הליך ניתוחי.

 

התחדשות הרקמה

דלקת חניכיים עלולה להוביל לנסיגה קבועה של החניכיים ושל עצם הלסת. על מנת להסיר בעיה אסתטית ותפקודית זו, קיימת אפשרות לחדש את הרקמות הנ"ל באמצעות פרוטאין אמלוגנין – חלבונים של העצם – המוחדר על ידי רופא השיניים על משטח השורש על מנת לאפשר התחדשות של החניכיים ועצם הלסת. פרוטאין אמלוגנין שימש  לטיפול ביותר ממיליון מטופלים ברחבי העולם בהצלחה – זאת ההזדמנות נוספת לשיניים שלכם.

מה הם הסימנים של מחלת חניכיים?

  • האם החניכיים מדממות בהברשת השיניים או באכילת מזון קשה?
  • האם החניכיים נפוחות ורגישות?
  • האם יש לך שיניים ניידות?
  • האם יש לך כאבים בחניכיים?
  • האם נוצרו במשך השנים רווחים בין השיניים?
  • האם יש לך ריח רע מהפה?
  • האם החניכיים נסוגו מן השיניים?

אם התשובה לאחר מהשאלות היא חיובית, מומלץ לפנות אלינו בהקדם לבדיקה ולייעוץ. 

לפני
לפני
לפני
לפני
אחרי
אחרי
אחרי
אחרי

צרו איתנו קשר

לכל שאלה בנושא בריאות השיניים שלכם תוכלו למלא את הטופס והנציגים שלנו יחזרו עליכם במהירות על מנת שנוכל לתת לכם את השירות הטוב ביותר.

צרו איתנו קשר

לכל שאלה בנושא בריאות השיניים שלכם תוכלו למלא את הטופס והנציגים שלנו יחזרו עליכם במהירות על מנת שנוכל לתת לכם את השירות הטוב ביותר.